maskne_-_tradzik_od_maseczki_ochronnej._jak_z_nim_walczyc
Listopad 20, 2020

Maskne - trądzik od maseczki ochronnej. Jak z nim walczyć?

Pandemia i związane z nią obostrzenia odcisnęły mocne piętno na prawie każdej sferze naszego życia. Nawet nasza skóra nie pozostaje im obojętna. Związany z COVID-19 obowiązek zasłaniania ust i nosa za pomocą maseczki ochronnej powoduje nie tylko uszkodzenia mechaniczne w tej części twarzy, ale również może pogłębiać zmiany trądzikowe. Jeżeli zauważasz u siebie w ostatnim czasie narastający problemy z wypryskami w okolicach ust i nosa, to oznacza, że skórze pod maseczką należy poświęcić więcej uwagi, ponieważ są mogą to być to symptomy maskne.

Z powodu walki z pandemią w miejscach publicznych mamy obowiązek zasłaniania ust i nosa. Najczęściej służy do tego maseczka ochronna. Niestety, jej noszenie może prowadzić do pojawienia się kłopotów z cerą, nawet wśród osób, które do tej pory takich problemów nie miały. Pod maseczką pojawia się ciepło i wilgoć. Jest to doskonałe środowisko dla rozwoju bakterii i innych drobnoustrojów. Długotrwałe i nieprawidłowe noszenie maseczki może powodować lub zaostrzać nie tylko atopowe zapalenia skóry, alergie kontaktowe, ale też zapalenie mieszków włosowych brody u mężczyzn. Jedną z konsekwencji jest może być również pojawienie się maskne, czyli trądziku wywołanego noszeniem maseczki.

 

Pierwszy był personel medyczny

Pierwsze zmiany skórne wywołane noszeniem maseczki ochronnej, zostały zaobserwowane u personelu medycznego. Lekarze i pielęgniarki na całym świecie są przyzwyczajeni do pojawiających się podrażnień skóry twarzy wywołanych noszeniem maseczki, jednak ze względu na pandemię stosują ją praktycznie przez cały dzień pracy, który może trwać nawet 12 godzin.

Już w trakcie epidemii SARS w 2007 r., odkryto, że pojawiające się problemy skórne u osób z personelu medycznego wynikają z długotrwałego noszenia maseczki chirurgicznej. Dostrzeżono, że wilgotna maseczka podrażnia skórę twarzy i powoduje otarcia, które są przyczyną pojawienia się wyprysków lub trądziku. Dalsze tarcie maseczki o skórę, w połączeniu z potem powodowało tylko pogłębianie problemu.

 

 

Po wybuchu epidemii COVID-19 w Wuhan, przebadanych zostało 542 pracowników służby zdrowia. Aż 97% z nich zgłaszało objawy takie jak suchość, świąd i złuszczanie skóry, a także uszkodzenia powstałe wskutek ucisku maseczki. Według innego badania, przeprowadzonego przez Yi Zuo (profesor i badacz neurobiologii) w lutym 2020 roku, wśród osób z personelu medycznego, które przed wybuchem epidemii borykały się z problemami skórnymi, odnotowano ich pogłębienie. Najczęściej zaostrzył się:

 • trądzik (w 78,3% przypadków)
 • łojotokowe zapalenie skóry (20,2%)
 • trądzik różowaty (10,9%)

 

Trądzik od maseczki

Każda część ciała z dużą gęstością gruczołów łojowych jest w mniejszym bądź większym stopniu podatna na zatkanie lub podrażnienia skóry, co może prowadzić do powstawania wyprysków. Skóra twarzy pod maseczką jest poddawana nie tylko uciskowi i pocieraniu (co może wywołać kontaktowe zapalenie skóry), ale również działaniu nienaturalnych dla niej warunków. Maseczki ochronne muszą przylegać do twarzy, aby spełniać swoje zadanie. Gromadząca się pod nimi para wodna prowadzi do zmiękczenia skóry i tym samym zwiększa podatność warstwy rogowej naskórka na wszelkie naciski i wgniecenia. Zmiany skórne powstałe w tak specyficznych warunkach niezwykle łatwo poddają się wtórnym zakażeniom grzybiczym i bakteryjnym oraz wirusowym.

Nawet 15 minut noszenia maseczki ochronnej wystarczy, aby skóra pod nią została narażona na działanie drobnoustrojów.

Noszenie maski powoduje, że na skórze twarzy gromadzi się sebum, pot i brud. Szczególnie niekorzystne dla skóry warunki pod maseczką są latem, gdy dużo intensywniej się pocimy. Warto również wziąć pod uwagę, że obecność maseczki na twarzy może prowadzić do częstszego dotykania twarzy dłońmi, w celu poprawienia jej ułożenia. Są to idealne warunki do rozwoju bakterii wywołujących maskne.

 

Maskne – nie tylko trądzik

Słowo maskne jest połączeniem dwóch angielskich słów "mask" (z ang. maseczka) oraz "acne" (z ang. trądzik). Objawia się kłopotami z cerą w miejscach tożsamych z noszeniem maseczki. Najczęściej jest to broda, policzki, linia żuchwy czy okolica wokół ust.

Pochodzenie słowa “Maskne” mogłoby sugerować, że dotyczy tylko trądziku wywołanego noszeniem maseczki ochronnej. W rzeczywistości jednak określeniem tym opisujemy wszelkie zmiany skórne, które pojawiają się pod wpływem długotrwałego noszenia środków ochrony osobistej PPE (personal protective equipment), między innymi: 

 • podrażnienie mieszków włosowych
 • niewielkie guzki na twarzy
 • kontaktowe zapalenie skóry
 • swędzenie i trądzik różowaty (zaczerwieniona skóra)

 

Miejsca, w których można zauważyć zmiany

Kłopoty z cerą powstają w miejscach, gdzie nosimy maseczki. Najczęściej jest to broda, policzki, linia żuchwy czy okolica wokół ust. Ponadto zmiany skórne można zaobserwować w okolicy małżowin usznych w postaci otarć i zmian rumieniowych, które wynikają z uciskania skóry przez zauszniki maseczki. Długotrwałe stosowanie środków ochrony osobistej nie jest również obojętne naszym włosom. U mężczyzn maseczka na twarzy może prowadzić do zapalenia mieszków włosowych brody. Również noszenie na głowie czepka ochronnego może być przyczyną powstania lub rozwoju takich dermatoz jak: łojotokowe zapalenie skóry, zapalenie mieszków włosowych czy wtórne nadkażenia bakteryjne i grzybicze.

 

Trądzik od maseczki ochronnej – jak mu zapobiegać?

Przede wszystkim, w ramach możliwości należy ograniczyć czas noszenia maseczki na twarzy. Jednak, jeżeli założenie maseczki jest nieuniknione, należy odpowiednio zadbać o higienę skóry.

 

ODPOWIEDNIE OCZYSZCZENIE I NAWILŻENIE SKÓRY

Zachowanie czystej skóry pod maseczką to podstawowa broń w walce z maskne. Warto jednak w tym celu stosować środki, które oczyszczą twarz, ale nie spowodują jej przesuszenia. Sucha skóra pozbawiona jest warstwy ochronnej, a tym samym dużo bardziej narażona jest na działanie różnych drobnoustrojów. Aby zapobiegać powstawaniu wyprysków, warto zainwestować w kosmetyki z kwasem hialuronowym, który nie tylko nawilży, ale również pomoże odbudować warstwę ochronną skóry.

Na twarz warto również nakładać krem nawilżający. Jednak nie należy stosować go bezpośrednio przed nałożeniem maseczki. Jeżeli krem nie zdąży się całkowicie wchłonąć i zostanie przykryty materiałem, może powodować zatykanie się porów.

 

UNIKANIE DOTYKANIA TWARZY BRUDNYMI RĘKAMI

W trakcie dnia należy unikać dotykania okolic twarzy rękoma. Minimalizuje to nie tylko ryzyko zarażenia koronawirusem, ale również zapobiega przenoszeniu wszelkich bakterii i wirusów na twarz.

 

DEZYNFEKCJA ZANIECZYSZCZEŃ

Jeżeli na twarzy pojawią się jakiekolwiek drobne ranki, czy podrażnienia mechaniczne, należy jak najszybciej je oczyścić. Doskonale sprawdzą się w tym przypadku kosmetyki na bazie kwasu salicylowego lub cynku.
 

REZYGNACJA Z MAKIJAŻU

Należy unikać stosowania ciężkich podkładów, które mogą spowodować zatkanie porów. Skóra w takiej sytuacji zacznie produkować więcej sebum i stanie się podrażniona. Jeżeli rezygnacja z makijażu jest niemożliwa, warto sięgnąć po produkty, które mają lekką konsystencję i nie będą obciążały skóry twarzy.

Doskonałym rozwiązaniem mogą okazać kremy BB lub CC które delikatnie poprawiają koloryt skóry. Najczęściej te kosmetyki w składzie zawierają również filtr SPF. Dzięki temu dodatkowo będą chroniły skórę przed działaniem promieni słonecznych.

 

CZĘSTE PRANIE MASECZKI

Na noszonej maseczce gromadzą się bakterie, brud oraz różnego rodzaju wydzieliny skóry. Dlatego ze względów higienicznych maseczka powinna być prana regularnie. Najlepszym rozwiązaniem jest wypranie jej od razu po powrocie do domu, aby wyeliminować możliwość rozprzestrzeniania się zarazków w pomieszczeniach. Maseczkę należy prać w temperaturze 60 stopni Celsjusza oraz wyprasować przed kolejnym założeniem, w celu zminimalizowania ilości drobnoustrojów. Wybór maseczki również ma ogromne znaczenie w walce z maskne.

 

Zapobieganie maskne – jaką maseczkę wybrać?

Maseczek dostępnych na rynku jest coraz więcej. W ofercie producentów znajdziemy zarówno jednorazowe maseczki N95, KN95, czy maski chirurgiczne, jak również maseczki z tkaniny. W przypadku wyboru maseczki jednorazowej należy przede wszystkim pamiętać, że jak sama nazwa wskazuje, można je założyć tylko jeden raz. Nie nadają się do ponownego użycia.

W przypadku wyboru maseczki wielorazowego użytku, czyli maseczki z tkaniny warto zainteresować się jej składem. W trakcie samodzielnego przymierzania trudno zweryfikować, czy materiał, z którego została wykonana, jest wystarczająco porowaty, aby nie utrudniał oddychania oraz jednocześnie wystarczająco chroniący, aby zapobiec wydostawaniu się za zewnątrz cząsteczek wirusa. Agencja rządu federalnego USA – Centers for Disease Control and Prevention (CDC) zaleca, aby maseczka była wykonana w 100% z ciasno tkanej bawełny. W przypadku braku dostępu do maseczki doskonałym zamiennikiem będą wszelkiego rodzaju bandany lub bawełniane koszulki.

 

 

Zabiegi na trądzik

Jeżeli pomimo zachowania wszelkiej ostrożności na twarzy pojawiły się niechciane zmiany skórne można podjąć z nimi walkę za pomocą dermokosmetyków, najczęściej zawierają w składzie kwasy AHA/BHA, cynk, niacynamid i olejek z drzewa herbacianego. Polecamy linię dedykowaną skórze z niedoskonałościami z firmy Medik8, w szczególności:  

 • CRYSTAL RETINAL krem z retinaldehydem o działaniu przeciwbakteryjnym i redukującym oznaki starzenia
 • BLEMISH CONTROL PADS bezalkoholowe płatki złuszczające
 • BALANCE MOISTURISER matujący krem nawilżający wzbogacony prebiotykami i probiotykami który przywróci skórze równowagę i naturalną florę bakteryjną.

 

W przypadku, gdy od dłuższego czasu problemy skórne nie ustępują, warto udać się na konsultację do lekarza dermatologa, który po zapoznaniu się z sytuacją pacjenta zaproponuje odpowiednie leczenie farmakologiczne lub zabiegowe, dzięki którym możliwe będzie pożegnanie problemu maskne.

 1. Laserowe leczenie trądziku FOTONA DYNAMIS SP - laseroterapia to jeden z najskuteczniejszych sposobów leczenia trądziku. Nie tylko niweluje go, ale również pobudza procesy regeneracyjne w głębszych partiach skóry, dzięki czemu po zabiegu pacjenci mogą zauważyć znaczną poprawę jej kondycji. Laser Fotona Dynamis SP oddziałuje bezpośrednio na bakterie odpowiedzialne za powstanie stanu zapalnego i prowadzi do ich zniszczenia. Pod wpływem lasera zwężają się pory na twarzy i ograniczone zostaje wydzielanie sebum. Więcej o zabiegu, tutaj.
 2. Leczenie trądziku laserem ablacyjnym - laser ablacyjny cieszy się coraz większą popularnością w medycynie estetycznej ze względu na swoją skuteczność i precyzję działania. Pozwala zwalczyć nawet najtrudniejsze niedoskonałości, z którymi inne metody sobie nie poradziły. Laser ablacyjny poza zmianami trądzikowymi, pozwoli również wyeliminować ewentualne blizny i przebarwienia potrądzikowe. Efektem serii zabiegów jest zastąpienie zniszczonej warstwy skóry, nową i zdrową, a także intensywna regeneracja jej głębszych partii. Więcej o zabiegu, tutaj.
 3. Sebacia, przełom w leczeniu trądziku - to nowy rodzaj terapii, którego zadaniem jest walka z pojawiającym się trądzikiem, ponieważ łączy w sobie dwa, niezwykle skuteczne zabiegi. W pierwszej kolejności na powierzchnię skóry aplikowane są mikrocząsteczki złota, a następnie skóra poddawana jest działaniu lasera. Więcej o zabiegu, tutaj.

 

Zdajemy sobie sprawę z tego, że noszenie maseczki może być uciążliwe. Jest jednak konieczne, ponieważ stanowi ważną ochronę przed chorobami, zwłaszcza koronawirusem. Trądzik, chociaż niepożądany jest stosunkowo niewielką ceną, jaką musimy zapłacić, aby utrzymać zdrowie i zapobiegać postępowaniu pandemii. Mamy nadzieję, że wskazówki zawarte w tym artykule okażą się pomocne i pozwolą zminimalizować niedogodności związane z noszeniem maseczki.

See also

Czerwiec 15, 2018

Nowy wymiar mezoterapii - relacja z zabiegu Vital Injector!

Na Olivkablog znajdziecie obszerną relację z zabiegu mezoterapii próżniowej Vital Injector. Autorka bloga opisuje...
FIND OUT MORE
Maj 12, 2020

Konsultacja on-line do przeszczepu włosów!

Przeszczep włosów metodą SAFER to bezpieczny i skuteczny sposób na zagęszczenie i uzupełnienie braku...
FIND OUT MORE
Październik 24, 2016

Plexr - niechirurgiczny lifting powiek!

Niechirurgiczny lifting powiek - Dlaczego nie! Innowacyjny zabieg Plexr dostępny w naszych Klinikach! Problem...
FIND OUT MORE

See also

back