true_test_–_naskorkowy_test_platkowy
Lipiec 10, 2021

TRUE TEST - naskórkowy test płatkowy

Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry to coraz częstszy problem, z którym zgłaszają się do nas pacjenci. Objawia się uciążliwymi zmianami na skórze, które pojawiają się po kontakcie z alergenami lub substancjami drażniącymi. 

Kontaktowe zapalenie skóry może wystąpić w każdym wieku, jednak częściej obserwuje się je u osób dorosłych. Szacuje się, że choruje nawet 5% populacji. Ryzyko znacznie wzrasta u kobiet i mężczyzn, którzy mają częsty kontakt z substancjami drażniącymi (np. ze względu na rodzaj wykonywanej pracy).

 

Kontaktowe zapalenie skóry - objawy 

Kontaktowe zapalenie skóry objawia się zaczerwienieniem naskórka, któremu towarzyszy silny świąd. Następnie pojawiają się pęcherzyki oraz grudki wysiękowe. Pogarsza się także wygląd i kondycja skóry (jest nadmiernie wysuszona i popękana).

Objawy kontaktowego zapalenia skóry pojawiają się tylko w miejscu, które miało kontakt z daną substancją (np. nałożono na nie kosmetyk lub stykało się z biżuterią, zegarkiem, odzieżą).

Do najczęstszych alergenów/substancji drażniących zaliczamy nikiel, kobalt, chrom i różnego rodzaju barwniki, substancje zapachowe oraz konserwanty
obecne w detergentach, kosmetykach, środkach do pielęgnacji, lekach, odzieży, perfumach, ozdobach (zegarki, kolczyki, pierścionki).

 

Kontaktowe zapalenie skóry - diagnostyka 

Jedną z podstawowych metod diagnostyki i określenia przyczyny alergicznego kontaktowego zapalenia skóry (wyprysku kontaktowego) są testy płatkowe. W naszych klinikach wykonujemy nowoczesne testy TRUE TEST, które wyróżnia:

  • skuteczność potwierdzona badaniami klinicznymi,
  • sprawdzenie aż 24 specyficznych alergenów,
  • szybkie wyniki już po 3-4 dniach.

Każdy zestaw testów TRUE TEST składa się z trzech paneli po 12 płatków, które zawierają 35 substancji testujących. Jeden płatek jest pusty.
Każdy płatek obejmuje określony alergen lub mieszaninę alergenów. Panele pokryte są folią i zapakowane w szczelne opakowanie.

 

Naskórkowe testy płatkowe - jak wygląda badanie

Lekarz nakleja panele na czystą, zdrową skórę górnej części pleców lub na zewnętrznej powierzchni ramienia pacjenta. 

Następnie po upływie 48 godzin panele są odklejane i po 30 minutach lekarz ocenia reakcję skóry. Ponowna ocena jest wykonywana po 1-2 dniach, ponieważ w tym czasie ustępują łagodne podrażnienia skóry i rozwijają się w pełni reakcje alergiczne. 
 

O dodatnim wyniku próby świadczy obrzęk, rumień lub zmiany grudkowe w miejscu przyłożenia płatka.

Przeciwwskazaniem do wykonania testu są ostre zapalenie skóry. Testów nie należy wykonywać u dzieci kobiet w ciąży i okresie laktacji.

Wykonanie testu TRUE TEST kosztuje 350 zł. 
 

Jeśli chcesz dowiedzieć się, więcej na temat naskórkowych testów płatkowych, umów się na konsultację  w jednej z naszych klinik w Bielsku-Białej lub Katowicach.

Zapraszamy serdecznie!

back