przeszczep_wlosow
Kwiecień 03, 2021

Ile kosztuje przeszczep włosów?

Łysienie jest problemem estetycznym, który dla wielu pacjentów jest powodem do kompleksów. Coraz częściej osoby, które nie są w stanie zaakceptować faktu przerzedzania włosów, decydują się na wykonanie przeszczepu, który zarówno uzupełnia włosy, jak i je zagęszcza. Zabieg ten nie jest bardzo inwazyjny i już po paru dniach można wrócić do codziennej aktywności. W poniższym artykule przedstawiamy, na czym polega przeszczep włosów oraz jaki jest koszt wykonania zabiegu.

Skuteczna, niezwykle bezpieczna i precyzyjna transplantacja przy użyciu urządzenia S.A.F.E.R.  (Suction Assisted Follicular Extraction and Re-implantation) oraz aparatu WAW-FUE jest efektem wieloletnich badań nad doskonaleniem dotychczasowych metod. Przeszczep włosów jest z powodzeniem przeprowadzany zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, przynosząc trwały i w pełni naturalny efekt.

 

Na czym polega przeszczep włosów?

Zabieg przeszczepu włosów polega na precyzyjnym pobraniu pojedynczych zespołów mieszków włosowych (graftów) z określonego miejsca na ciele (powierzchni dawczej) i umieszczeniu ich w miejscu, w którym występuje łysienie (powierzchni biorczej). Najczęściej grafty pobierane są z obszaru potylicy. Skuteczność przeszczepu włosów wynika z faktu, że w trakcie zabiegu przeszczepiana jest nie tylko cebulka włosa, ale również komórki macierzyste, które są odpowiedzialne za późniejszy wzrost włosa.


W klinikach Skin Laser w Bielsku-Białej i Katowicach transplantację włosów przeprowadzamy w oparciu o metodę S.A.F.E.R. oraz WAW-FUE. Umożliwia ona przeszczepienie pojedynczych zespołów mieszkowych (graftów), przy jednoczesnym wyeliminowaniu ryzyka ich uszkodzenia. W miejscu, z którego został pobrany graft pozostaje niewielka rana, która goi się w ciągu kilku dni. Aby przyśpieszyć proces gojenia, polecamy światłoterapię LED, szczegółowo opisaną tutaj.

 

W jakich przypadkach przeprowadza się zabieg przeszczepu włosów?

Przeszczep włosów zalecany jest w szczególności osobom, które zmagają się z problemem łysienia androgenowego. Ta przypadłość dużo częściej dotyka mężczyzn niż kobiety, jednak i wśród pań zdarzają się przypadki tego typu łysienia. Problem może pojawić się nawet już u osób w wieku 18-20 lat. Istotne jest jednak, aby przed wykonaniem zabiegu rozpoznać i wyeliminować przyczynę łysienia. Dzięki temu po przeprowadzeniu transplantacji proces wypadania włosów nie będzie dalej postępował.

Przeszczep włosów jest zalecany również w przypadku:

 • zauważalnego przerzedzenia włosów,
 • łysienia pourazowego,
 • widocznych ubytków owłosienia w okolicach brody i brwi,
 • potrzeby maskowania blizn po poprzednich przeszczepach włosów, metodą klasyczną (chirurgiczną).

Jest kilka przeciwwskazań do wykonania zabiegu przeszczepu włosów. Są to między innymi: łysienie plackowate, choroby zakaźne skóry, cukrzyca, zaburzenia krzepliwości, czy nieuregulowane ciśnienie krwi. Dlatego przed wykonaniem zabiegu niezwykle ważne jest odbycie konsultacji z lekarzem, który będzie mógł zdiagnozować ewentualne przeciwwskazania.

 

Konsultacja z lekarzem

Przed wykonaniem zabiegu przeszczepu włosów należy skonsultować się z lekarzem, który po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu, będzie mógł zdiagnozować przyczyny łysienia i określić ogólny stan zdrowia pacjenta. Na tej podstawie lekarz podejmuje decyzję o zakwalifikowaniu pacjenta do przeszczepu włosów. W naszych klinikach w Bielsku-Białej i Katowicach istnieje możliwość darmowej konsultacji online. W tym celu prosimy o przesłanie na adres mailowy klinika@skin-laser.pl zdjęć głowy, wykonanych z każdej strony, wraz ze wskazaniem obszaru, w jakim miałby zostać wykonany zabieg. W odpowiedzi na zapytanie, po konsultacji z lekarzem przeprowadzającym przeszczep włosów pacjent otrzymuje wiadomość zwrotną, w której określona jest rekomendowana ilość grafów, cena oraz możliwe terminy przeprowadzenia transplantacji.

W ramach możliwości zalecamy jednak osobistą konsultację z lekarzem (koszt: 150 - 200 zł), podczas której możliwe jest wyjaśnienie wszelkich aspektów związanych z przeszczepem włosów i udzielenie wyczerpującej odpowiedzi na pytania pacjenta. Informacje przesłane drogą mailową, są tylko i wyłącznie orientacyjne. Ostateczna ilość przeszczepianych graftów jest wskazywana podczas konsultacji, która odbywa się przed zabiegiem.

 

Jak przebiega zabieg?

W zależności od obszaru zabiegowego przeszczep włosów trwa od 5 do 8 godzin. Włosy przed pobraniem z powierzchni dawczej przycinane są do wysokości około 1 mm, następnie miejsce na skórze, z którego pobierane będą grafty jest dezynfekowane. W celu poprawy komfortu pacjenta, lekarz aplikuje znieczulenie miejscowe na obszar, który zostanie poddany zabiegowi. Cały zabieg składa się z dwóch etapów:

1 ETAP: za pomocą podciśnieniowej głowicy, która zagłębia się w skórę, pobierane są z danego obszaru skóry pojedyncze zespoły mieszków włosowych. Na powstałe w ten sposób niewielkie ranki, nakładany jest opatrunek. Już po około tygodniu od przeprowadzenia zabiegu, skóra na obszarze biorczym jest zagojona.

2 ETAP: Pozyskane mieszki włosowe są precyzyjnie wszczepiane w wykonane wcześniej mikro nakłucia na obszarze biorczym. Po tym etapie zabiegu skóra w miejscu przeszczepu pokryta jest drobnymi strupkami. W celu przyspieszenia procesu gojenia się ran oraz stymulacji wzrostu nowych włosów obszar, w który wszczepione zostały grafty naświetlany jest lampą LED.

 

Przeszczep włosów – zalecenia przed i po zabiegu

Przeszczep włosów, pomimo tego, że jest zabiegiem małoinwazyjnym, wymaga od pacjenta odpowiedniego przygotowania oraz stosowania się do paru zaleceń po przeprowadzonej transplantacji.

 

PRZED ZABIEGIEM

Do przeszczepu włosów należy się odpowiednio przygotować, wykonując w pierwszej kolejności niezbędne badania laboratoryjne, takie jak:

 • morfologia krwi,
 • wskaźniki krzepnięcia (APTT i INR),
 • poziom glukozy we krwi,
 • sód, potas, kreatynina,
 • AspAT, AIAT, CRP,
 • obecność wirusa/przeciwciał: HIV, HBS, HCV,
 • badanie ogólne moczu,
 • test ciążowy (w przypadku kobiet).

Wyniki z wykonanych badań należy przesłać lub dostarczyć osobiście do kliniki, najpóźniej na 7 dni przed planowanym zabiegiem. W samym dniu zabiegu należy umyć włosy szamponem bez odżywki. Niewskazane jest również stosowanie w dniu przeszczepu produktów do stylizacji włosów, takich jak żele, lakiery czy pianki.

 

PO ZABIEGU

Przeszczep włosów wykonany metodą S.A.F.E.R. lub WAW-FUE, w przeciwieństwie do klasycznego przeszczepu, charakteryzuje się bardzo krótkim, bo zaledwie kilkudniowym okresem rekonwalescencji. W większości przypadków już po tygodniu pacjent może wrócić do pracy i innych codziennych aktywności.

Aby znacznie przyspieszyć proces gojenia i wzrost włosów zalecane jest wykonanie serii fototerapii LED. W klinikach Skin Laser Lubelscy w Katowicach i Bielsku-Białej po każdym wykonanym przeszczepie włosów oferujemy wykonanie serii 10 darmowych zabiegów.

 

Przeszczep włosów – jak wygląda okres rekonwalescencji?

W przeciągu pierwszych kilku dni od wykonania zabiegu należy unikać nadmiernego ucisku czy tarcia w miejscu, w którym został wykonany przeszczep. Mogłoby to doprowadzić do uszkodzenia przeszczepionych włosów. Po wykonanej transplantacji Pacjent otrzymuje również szczegółowe informacje dotyczące postępowania w pierwszych 21 dniach od zabiegu. Jeżeli lekarz nie wskaże dodatkowych, indywidualnych zaleceń, należy przestrzegać podstawowych zasad.

 • 1-5 dni po zabiegu, miejsca, w których wszczepione zostały włosy, należy przemywać solą fizjologiczną, co 2 - 4 godziny. Należy również zrezygnować z intensywnej aktywności fizycznej i wysiłku oraz unikać miejsc, które narażają pacjenta na wystąpienie infekcji skóry głowy (np. basen). W tym czasie nie należy nosić nakrycia głowy, dlatego niezwykle ważne jest ograniczenie do minimum czasu spędzanego na zewnątrz, zwłaszcza latem.
 • 6-21 dni po zabiegu można już myć głowę szamponem o pH 5,5 - 5,8. Strumień wody nie powinien być zbyt mocny. Po 6 dniach od zabiegu Pacjent ma możliwość powrotu do aktywności fizycznej o niskiej intensywności (np. marsz). W tym czasie można także nosić już nakrycia głowy, w celu osłonięcia skóry przed promieniami UV
 • Po 21 dniach od zabiegu pacjent może wrócić do standardowej pielęgnacji skóry głowy i włosów, takiej jak przed wykonaniem zabiegu oraz do aktywności fizycznej o wysokiej intensywności.

Po przeszczepie włosów może pojawić się delikatny obrzęk na czole, który wynika z podania znieczulenia. Powinien on jednak ustąpić w ciągu tygodnia bez pozostawiania śladów. W tym samym czasie powinny odpaść wszystkie strupki, które powstały w miejscu wszczepienia włosów.

Nie należy obawiać się wypadania wszczepionych włosów po zabiegu. Jest to naturalny proces związany z implantacją. Po tym czasie w miejscu przeszczepionych włosów wyrastają nowe.

 

Kiedy pojawiają się pierwsze efekty?

Szybkość pojawienia się pierwszych efektów jest kwestią bardzo indywidualną i zależy od cech danego Pacjenta. Finalne efekty można ocenić dopiero po upływie 12 miesięcy, jednak u niektórych osób pierwsze rezultaty można zaobserwować już po 3 miesiącach od zabiegu. Skutecznym sposobem na przyspieszenie gojenia się ran i wzrost przeszczepionych cebulek włosowych jest seria fototerapii lampami LED.

 

Jakich efektów można się spodziewać po przeszczepie włosów?

Przeszczep włosów wykonany metodą S.A.F.E.R. lub WAW-FUE daje znakomite efekty. Lekarz przeprowadzający zabieg zwraca szczególną uwagę, aby włosy po przeszczepie wyglądały w pełni naturalnie, dlatego grafty wszczepiane są pod odpowiednim kątem, aby całość prezentowała się spójnie i estetycznie. Naturalną konsekwencją przeprowadzonego zabiegu jest znaczna poprawa wyglądu i walorów estetycznych oraz wzrost poczucia u pacjentów pewności siebie i atrakcyjności.

 

Nasze efekty

Wszelkie prawa (w tym autorskie) do fotografii są zastrzeżone dla SKIN LASER LUBELSCY MEDYCYNA ESTETYCZNA I DERMATOLOGIA - K.J.M.J. LUBELSCY S.C.

Ile kosztuje przeszczep włosów?

Koszt wykonania transplantacji włosów uzależniony jest od obszaru zabiegowego. Ostateczna cena przeszczepu zależy od ilości przeszczepionych graftów. Koszt jednego graftu to 12 zł. Szacunkowe ilości graftów wyglądają następująco:

 • zakola, obniżenie linii włosów (600 - 1000 graftów), koszt 7 200 zł - 12 000 zł
 • tonsura (czubek głowy) (800 - 1200 graftów), koszt 9 600 zł - 14 400 zł
 • szczyt głowy (1000 - 1500 graftów), koszt 12 000 zł - 18 000 zł
 • przeszczep włosów w miejsce blizny  od 3000 zł
 • przeszczep włosów w miejsce po urazie od 3000 zł
 • przeszczep włosów w miejsce po oparzeniach od 3000 zł
 • przeszczep włosów w miejsce po napromieniowaniu od 3000 zł

Cena przeszczepu włosów zawiera: środki medyczne i opatrunkowe, zestaw pielęgnacyjny po zabiegu oraz lunch.

W celu przyśpieszenia gojenia i wzrostu włosów po przeszczepie Pacjent otrzymuje 10 zabiegów fototerapii LED w prezencie.

 

Dlaczego metoda S.A.F.E.R. I WAW-FUE?

Przeszczep włosów metodą S.A.F.E.R. i WAW-FUE zapewnia maksymalne bezpieczeństwo i precyzję. Polega na pobieraniu pojedynczych zespołów mieszków włosowych w sposób ręczny lub automatyczny. O ostatecznej metodzie decyduje lekarz po zapoznaniu się z danym przypadkiem. Dzięki temu, że S.A.F.E.R. i WAW-FUE opiera się na pobieraniu pojedynczych mieszków włosowych, nie pozostawia liniowych blizn na skórze. Już w tygodnia od zabiegu małe ranki, które powstały na powierzchni dawczej ulegają zagojeniu.

Ponadto metoda S.A.F.E.R. i WAW-FUE eliminuje prawdopodobieństwo powstania blizn, które powstają po przeszczepie klasycznym. Metoda klasyczna (STRIP) polega na wycięciu całego płata skóry. Dlatego po zabiegu występują linijne blizny powstałe na skutek szycia, a proces gojenia się ran jest znacznie dłuższy niż w przypadku małoinwazyjnej metody S.A.F.E.R. i WAW-FUE.

Korzystając z metody S.A.F.E.R. i WAW-FUE lekarz przeprowadzający zabieg pobiera grafty z gęstych obszarów dawczych i aplikuje je w miejsca, które są dotknięte łysieniem. Dzięki temu minimalizowane jest prawdopodobieństwo powstania kontrastu pomiędzy obszarem dawczym a miejscem, w które wszczepiane są włosy. Przeszczep przeprowadzony w ten sposób umożliwia równe rozmieszczenie mieszków włosowych, a to znacznie zmniejsza widoczność łysienia u pacjentów.

 

Czy przeszczepu włosów należy się bać?

Przeszczep włosów staje się coraz bardziej popularny wśród osób zmagających się z problemem łysienia, głównie ze względu na to, że nowoczesne metody wykonywania zabiegu są niemal nieinwazyjne i nie pozostawiają widocznych blizn. Pozwalają natomiast uzyskać naturalny i trwały efekt gęstych, zdrowych włosów. Zabiegu nie należy się obawiać, jeżeli tylko zostanie przeprowadzony przez doświadczonego lekarza specjalistę.

See also

Styczeń 14, 2020

Mezoterapia igłowa: odpowiadamy na wasze pytania

Która mezoterapia jest najskuteczniejsza: z osoczem bogatopłytkowym, kwasem hialuronowym czy witaminami? Jak często...
FIND OUT MORE
Listopad 15, 2019

Jak skuteczne usunąć blizny i rozstępy?

Zmagasz się z problemem blizn lub rozstępów? Poznaj skuteczne sposoby na eliminację nieestetycznych zmian...
FIND OUT MORE
Kwiecień 26, 2018

Nowe oblicze kwasu hialuronowego - relacja z zabiegu PROFHILO!

Kwas hialuronowy jest wykorzystywany w medycynie estetycznej od ponad 20 lat. To substancja naturalnie występująca w...
FIND OUT MORE

See also

back