laser_frakcyjny_–_odpowiadamy_na_wasze_pytania|qa
Styczeń 06, 2021

LASER frakcyjny – odpowiadamy na wasze pytania|Q&A

Laser frakcyjny to jeden z najpopularniejszych laserów stosowanych w dermatologii. Jest to również jeden z najskuteczniejszych sposobów na walkę z bliznami, trądzikiem, zmarszczkami, przebarwieniami i innymi niedoskonałościami skóry. Laser frakcyjny poprawia kondycję skóry, szczególnie dobrze się sprawdza w przypadku usuwania blizn, leczenia trądziku, ma także właściwości odmładzające. Jest to popularny zabieg, dlatego budzi wiele pytań, na które postaramy się odpowiedzieć.

 

Laser frakcyjny – dla kogo?

Zabieg z wykorzystaniem lasera frakcyjnego jest polecany w szczególności kobietom i mężczyznom, którzy borykają się z takimi problemami, jak:

  • blizny pooperacyjne,
  • blizny pooparzeniowe,
  • blizny potrądzikowe,
  • blizny powypadkowe
  • rozstępy,
  • zmarszczki,
  • wiotkość skóry,
  • przebarwienia,
  • rozszerzone pory,
  • niejednolity koloryt.

 

Zabieg z wykorzystaniem lasera frakcyjnego redukuje niedoskonałości, sprawia, że skóra jest odmłodzona, bardziej sprężysta a koloryt wyrównany.

 

Czy laser frakcyjny jest bezpieczny?

Zanim laser zostanie dopuszczony do użytku, musi pomyślnie przejść wiele rygorystycznych testów, których powodzenie potwierdzają liczne certyfikaty i atesty. Technologia wykorzystana w laserze frakcyjnym ablacyjnym eCO2 Lutronic została zaaprobowana przez Amerykańską Agencję ds. Leków i Żywności (Food and Drug Administration), co świadczy o tym, że zabieg z wykorzystaniem tego konkretnego lasera jest w pełni bezpieczny.

Oczywiście nawet najlepsze urządzenie w rękach nieodpowiednio przygotowanej osoby może przynieść rezultaty jakich byśmy chcieli uniknąć, dlatego w naszych klinikach w Bielsku-Białej i Katowicach, zabiegi laserowe są wykonywane tylko przez specjalistów posiadających odpowiednie doświadczenie i kompetencje.

 

Jak działa laser frakcyjny CO2?

Laser frakcyjny CO2 wykorzystywany w medycynie estetycznej emituje wiązkę, która wnika w tkankę i następnie jest pochłaniana przez wodę zawartą w komórkach. W tym momencie woda zaczyna się podgrzewać, a wydzielane przez nią ciepło powoduje pojawienie się na skórze kontrolowanych, niewielkich uszkodzeń. Na skutek mikrourazów spowodowanych przez laser frakcyjny CO2, pobudzane są naturalne procesy regeneracyjne i tworzą się nowe włókna kolagenowe.

 

Czy zabieg laserem frakcyjnym jest bolesny?

W skali od 1 do 10 bolesność zabiegu laserem frakcyjnym CO2 jest oceniana przez naszych pacjentów na 5-7 w zależności od indywidualnego progu bólu. W Klinikach Skin Laser w Bielsku-Białej i Katowicach dokładamy najwyższej staranności, aby cała procedura była dla pacjenta w pełni komfortowa.

Po oczyszczeniu i zdezynfekowaniu skóry, na miejsca, które zostaną poddane działaniom lasera, nakładamy krem znieczulający. Do właściwej części zabiegu przystępujemy po około 60 minutach od aplikacji znieczulenia. Po zabiegu, nakładamy zimny, żelowy kompres, w celu zminimalizowania dyskomfortu, następnie obszar zabiegowy naświetlamy lampą LED, aby przyspieszyć regenerację skóry (więcej o naświetlaniu lampą LED, tutaj).

 

Kiedy najlepiej wykonać zabieg?

Zabiegi laserem frakcyjnym wykonujemy cały rok, jednak największym zainteresowaniem cieszą się w okresie jesienno – zimowym z uwagi na zmniejszoną ekspozycję na słońce.

Zwiększona ekspozycja na promieniowanie UV i brak fotoprotekcji (stosowania kremów z filtrem) po zabiegu może spowodować pojawienie się efektów ubocznych w postaci przebarwień. Co więcej, opalona skóra jest jednym z głównych przeciwwskazań do zabiegu laserem frakcyjnym, dlatego zarówno przed jak i po zabiegu należy unikać słońca przez okres 4 tygodni.

 

Jak należy przygotować się do zabiegu?

Przed zabiegiem laserem frakcyjnym CO2 należy przez co najmniej 4 tygodnie unikać ekspozycji na słońce oraz zrezygnować ze stosowania samoopalaczy/kremów brązujących. Na 30 dni przed wykonaniem zabiegu nie powinno się wykonywać innych procedur laserowych lub peelingów chemicznych. Co najmniej 14 dni przed zabiegiem nie należy przyjmować antybiotyków, leków, suplementów czy ziół o działaniu światłouczulającym, dotyczy to również stosowania kremów z pochodnymi witaimny A (retinolem) lub kwasami. Pacjenci, którzy mają skłonność do powstawania opryszczki, powinni profilaktycznie zażyć leki przeciwopryszczkowe.

 

Jak często należy wykonywać zabiegi laserem frakcyjnym?

Całkowity program zabiegowy każdorazowo ustalany jest indywidualnie z lekarzem i zależy od wskazań oraz kondycji skóry. Jak już zostało wspomniane, jeżeli zabieg ma charakter profilaktyczny. W celu redukcji blizn czy trądziku najczęściej zaleca się wykonanie 3-5 zabiegów w odstępach 4-6 tygodniowych. Bowiem dopiero po upływie tego czasu następuje pełna przebudowa skóry.

 

Kiedy pojawiają się efekty i jak długo się utrzymują?

Poprawa jakości skóry po wykonaniu zabiegu laserem frakcyjnym widoczna jest już po kilku dniach. Trwałe i najbardziej spektakularne efekty można dostrzec upływie około 3 miesięcy. Przebudowa kolagenu zachodzi jednak jeszcze przez 6-12 miesięcy po zabiegu. W tym czasie skóra będzie widocznie wygładzona, ujędrniona i rozświetlona.

 

Jak długo goi się skóra po zabiegu?

W trakcie pierwszych 2-3 godzin po zabiegu laserem frakcyjnym, pacjent może odczuwać intensywne ciepło. Miejsce zastosowania lasera frakcyjnego jest zaczerwienione, a skóra napięta. Może również pojawić się obrzęk. Na 2-3 dobę od zabiegu na skórze tworzą się brunatne strupki, które w ciągu kilku-kilkunastu dni złuszczą się i odsłonią zdrową, odnowioną skórę.

Regeneracja po wykonanym zabiegu może trwać kilka dni. W tym czasie skóra łuszczy się i może być opuchnięta.

 

W jaki sposób pielęgnować skórę po zabiegu laserem frakcyjnym?

Po każdym zabiegu wykonanym w Klinice Skin Laser w Bielsku-Białej lub Katowicach, pacjent otrzymuje szczegółowe zalecenia dotyczące pielęgnacji pozabiegowej. Już od drugiej doby po zastosowaniu lasera frakcyjnego można stosować kremy, które przyspieszą gojenie. Przede wszystkim jednak w okresie regeneracji należy odstawić wszelkie kosmetyki, które mogą podrażnić skórę lub przyspieszyć proces łuszczenia, który powinien nastąpić samoistnie. Po zabiegu laserem frakcyjnym pacjent powinien również stosować krem z filtrem SPF 50 przez minimum miesiąc po wykonanym zabiegu oraz bezwzględnie unikać opalania.

 

Laser frakcyjny ablacyjny czy dermapen?

Dermapen to zabieg, w trakcie którego za pomocą urządzenia wyposażonego w kilkanaście igieł, na powierzchni skóry tworzone są mikrouszkodzenia, aby aktywować naturalne procesy naprawcze skóry. Laser frakcyjny działa jednak intensywniej, a tym samym skuteczniej. Często sprawdza się w przypadkach, gdy inne metody nie przyniosły oczekiwanego rezultatu. Przed wyborem zabiegu zalecamy jednak konsultację z lekarzem, który na podstawie oceny stanu skóry pomoże w wyborze optymalnej i najbardziej efektywnej metody leczenia.

 

Laser frakcyjny ablacyjny z osoczem – czy warto?

Połączenie laserowego odmładzania z osoczem bogatopłytkowym skutkuje szybszymi i lepszymi rezultatami. Na miejsca, które zostały poddane działaniom lasera, bezpośrednio po zabiegu aplikowane jest osocze. Technika ta łączy stymulację skóry do produkcji i obkurczania włókien kolagenu za pomocą lasera wraz z pobudzaniem tkanek do regeneracji przy pomocy zawartych w osoczu czynników wzrostu. Zastosowanie w trakcie jednego zabiegu działania lasera frakcyjnego oraz osocza bogatopłytkowego powoduje, że skóra dużo szybciej się goi, a efekty odmładzania są dużo skuteczniejsze. Wynika to z faktu, że produkcja nowych włókien kolagenowych i elastycznych wspomagana jest podwójnie (więcej o osoczu bogatopłytkowym, tutaj).

 

Laser frakcyjny ablacyjny czy botox?

Laser frakcyjny i botox to dwa rożne, niewykluczające się zabiegi. Zadaniem lasera jest pobudzenie procesów regeneracyjnych, na skutek których dochodzi do zagęszczenie skóry i odmłodzenia skóry a także redukcji blizn czy rozstępów. Botox natomiast wstrzykiwany jest podskórnie w celu rozluźnienia mięśni, dzięki czemu zapobiega powstawaniu nowych zmarszczek. Zastosowanie jednego z zabiegów nie wyklucza wykonania drugiego. Rekomendujemy jednak, aby w pierwszej kolejności wykonać zabieg laserem frakcyjnym ablacyjnym, a następnie, jeśli zachodzi taka potrzeba, botox (więcej o zabiegu z zastosowaniem botoxu, tutaj).

 

Laser frakcyjny czy mezoterapia igłowa?

Mezoterapia igłowa, jest małoinwazyjnym i jednocześnie skutecznym sposobem na odmłodzenie skóry. Podczas zabiegu w głąb skóry aplikowany jest specjalny preparat rewitalizujący (tzw. mezokoktajl), który ma za zadanie wzmocnić skórę od wewnątrz. Skóra staje się dogłębnie nawilżona, bardziej elastyczna, a drobne zmarszczki stają się mniej widoczne. Nie zastąpi ona jednak działania lasera frakcyjnego. Zalecamy, aby mezoterapię igłową wykonywać na przemian z laserem frakcyjnym, ponieważ terapia łączona da lepszy efekt - dobrze nawilżona skóra lepiej zareaguje na działanie lasera (więcej o mezoterapii igłowej, tutaj).

Na koniec warto wspomnieć o tym, że istnieją różne przeciwwskazania do wykonania zabiegu z użyciem lasera frakcyjnego ablacyjnego. Należy do nich: ciąża i okres karmienia, choroba nowotworowa czy aktywne zakażenia wirusowe. Dlatego przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z zabiegu niezwykle ważna jest konsultacja lekarska. Zapraszamy do kontaktu. Nasi wykwalifikowani specjaliści w klinikach w Bielsku-Białej i Katowicach pomogą ocenić, czy zabieg laserem frakcyjnym jest dla Ciebie.

Zobacz także

Maj 07, 2019

Drenaż limfatyczny – przyjaciel każdej kobiety!

Drenaż limfatyczny LYMPHASTIM to najlepszy przyjaciel każdej kobiety. Dlaczego? Wyjaśniamy poniżej. Drenaż...
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Sierpień 10, 2020

Oczyszczona i rozświetlona skóra – hydropeeling Aquapure!

Oczyszczanie skóry jest podstawą pielęgnacji i wpływa na skuteczność zabiegów oraz stosowanych...
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Kwiecień 19, 2017

Dr Krystyna Lubelska w prestiżowym gronie ekspertów zabiegu Ulthera!

Dr Krystyna Lubelska została wyróżniona w prestiżowym gronie ekspetrów zabiegu Ulthera - do...
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Zobacz także

powrót