detoksykacja_-_czy_warto
Czerwiec 21, 2021

Detoksykacja - czy warto?

Detoksykacja to jeden z pożądanych efektów diet oczyszczających i zabiegów modelujących sylwetkę. Czym właściwie jest detoksykacja? Jaka metoda jest najlepsza? Czy głodówki są bezpieczne? Wspólnie z Kamilą Placzki-Nycz, dietetykiem klinicznym przygotowaliśmy odpowiedzi na te i wiele innych pytań!

 

Czym jest detoksykacja?

Detoksykacja to proces polegający na oczyszczeniu organizmu z nagromadzonych w nim toksyn. To wszelkie zanieczyszczenia, syntetyczne substancje chemiczne, metale ciężkie i inne potencjalnie szkodliwe substancje, z którymi mamy styczność codziennie.

Toksyny zawarte są w powietrzu, zanieczyszczonej wodzie, mocno przetworzonej żywności, zalegają w organizmie powodując szereg nieprzyjemnych objawów.

Mogą być przyczyną uczucia zmęczenia, ciężkości, braku sił, problemów z zasypianiem, obniżonej odporności oraz problemów z trawieniem powodując wzdęcia, zgagę, biegunki i bóle brzucha. Mają także wpływ na kondycję skóry i włosów.

 

Detoksykacja - jak wykonać?

Detoksykacja powinna być wykonywana stopniowo. Nie zaleca się stosowania skrajnych diet, które pozbawiają organizm minerałów i witamin niezbędnych do właściwego funkcjonowania. Głównymi narządami odpowiedzialnymi za usuwanie toksyn z organizmu jest wątroba, nerki, jelita, a także skóra. Zdrowy organizm może pozbyć się wytwarzanych przez siebie toksyn, tak samo szybko, jak są w nim produkowane, aby jednak to nastąpiło należy zadać o zdrową dietę.

 

Skuteczny sposób na detoks

Istnieje kilka sposobów na detoks: jednodniowe posty, diety oparte tylko na warzywach i owocach, głodówki, stosowanie ziół, drenaż limfatyczny - ale jak wybrać ten najbardziej skuteczny, a zarazem bezpieczny?

Niestety nie wszystkie metody detoksykacji są bezpieczne dla zdrowia. Do tych najbardziej ryzykownych należą przeciągające się głodówki, a także tzw. monodiety, czyli diety skupiające się na jednym składniku.

 

Rekomendowane jest zatem stosowanie zbilansowanej diety pod kontrolą dietetyka składającej się w większość z sezonowy warzyw i owoców. Zapewni podaż makro- i mikroskładników na odpowiednim poziomie.  Nie warto sięgać po diety o ograniczonej kaloryczności, które z uwagi na swoją bardzo niską energetyczność, powodują podniesienie się poziomu kortyzolu, który z kolei może prowadzić do zwiększenia apetytu.  W konsekwencji, zamiast utraty masy ciała, po zakończeniu skrajnej diety oczyszczającej pojawi się niechciany efekt jo-jo - podkreśla Kamila Placzki-Nycz, dietetyk kliniczny Skin Laser Lubelscy.

Oczyszczanie organizmu procentuje lepszym samopoczuciem, poprawą kondycji skóry, włosów, przywróceniem energii i zdrowa!

Najlepsze efekty uzyskuje się w tzw. terapiach łączonych, czyli np. przy połączeniu zdrowej diety z serią drenaży limfatycznych.

 

 

Czym jest drenaż limfatyczny?

Drenaż limfatyczny Lymphastim to tzw. masaż uciskowy, który oddziałuje bezpośrednio na układ limfatyczny i krwionośny. Zasila organizm w tlen i substancje odżywcze, usprawnia mikrocyrkulację oraz oczyszczanie organizmu z toksyn i ubocznych produktów przemiany materii. Dzięki temu wspomaga proces detoksykacji, eliminuje obrzęki kończyn i uporczywy cellulit.

Efekty po serii 10 zabiegów:

 • detoksykacja (oczyszczenie) organizmu,
 • przyspieszenie metabolizmu,
 • redukcja cellulitu,
 • redukcja uczucia ciężkości nóg,
 • eliminacja obrzęków tłuszczowych i limfatycznych,

 

Drenaż limfatyczny usprawnia także przekazywanie komórek tłuszczowych (uwolnionych podczas innych zabiegów takich jak Unison, czy kriolipoliza) do układu limfatycznego co przyśpiesza ich eliminację z organizmu i wpływa na całościowy efekt zabiegów modelujących sylwetkę.

 

 

Smoothie detoksykujące - przepis

Na dobry początek przesyłamy przepis na smoothie detoksykujące przygotowany przez dietetyk, Kamilę Placzki-Nycz.

Składniki: 

 • 3/4 (150 ml) szklanki mleka kokosowego
 • 160g (2 plastry) świeżego ananasa
 • 60g (1/2 szt.) banana
 • 50g (2 garści) świeżego szpinaku
 • 1/4 szt. awokado
 • 1 łyżka soku z cytryny

 

Sposób przygotowania: 

Ananasa i banana obrać ze skórki. Szpinak umyć i wysuszyć. Wszystkie składniki zmiksować, a gotowe Smoothie udekorować wiórkami kokosowymi. Smacznego!

 

Zapraszamy na konsultacje dietetyczne połączone z analizą składu i możliwością ułożenia spersonalizowanego jadłospisu - odbywają się w każdą środę.

Zapraszamy!

Zobacz także

Marzec 23, 2017

Liposukcja ultradźwiękowa - odpowiedzi na 5 najczęściej zadawanych pytań

Zebraliśmy odpowiedzi na 5 najczęściej pojawiających się pytań, dotyczących liposukcji ultradźwiękowej Vaser...
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Sierpień 26, 2019

Skuteczne usuwanie zmarszczek

Co najlepiej na nie zadziała - ultradźwięki, laser czy wypełniacze? Poznaj najnowsze i najskuteczniejsze...
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Listopad 20, 2020

Maskne - trądzik od maseczki ochronnej. Jak z nim walczyć?

Pandemia i związane z nią obostrzenia odcisnęły mocne piętno na prawie każdej sferze naszego życia. Nawet nasza...
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Zobacz także

powrót