przeszczep_i_zageszczanie_brody_-_informacje_o_zabiegu
Marzec 02, 2021

Przeszczep i zagęszczanie brody - informacje o zabiegu

Gęsty zarost to w dzisiejszych czasach jeden z głównych atrybutów męskości. O popularności zapuszczania brody i wąsów może świadczyć, chociażby dynamiczny rozwój zawodu barbera, który profesjonalnie zajmuje się strzyżeniem i pielęgnacją męskiego zarostu. Nie wszyscy mężczyźni mogą jednak pochwalić się bujnym owłosieniem na twarzy, czego przyczyną są najczęściej uwarunkowania genetyczne. Problem łysienia i nieregularnego owłosienia na twarzy, dotyka coraz częściej nawet młodych mężczyzn. Dziś jednak nie jest to problem nie do rozwiązania. Remedium jest zagęszczenie zarostu.

 

Jak uzyskać gęsty zarost na brodzie? Medycyna estetyczna nie zostawiła panów samych z problemem. Zabiegi przeszczepu brody stają się coraz bardziej popularne. Już w 2015 roku przeszczep brody stanowił 4% wszystkich zabiegów związanych z rekonstrukcją włosów na świecie a w samym 2019 roku w Wielkiej Brytanii wykonano ponad 4,5 tysiąca zabiegów! W poniższym artykule omówimy najbardziej nurtujące pacjentów kwestie związane z przeszczepem i zagęszczaniem zarostu.

 

Przeszczep brody – dla kogo?

Przeszczep brody jest dedykowany praktycznie każdemu mężczyźnie, który marzy o posiadaniu gęstego zarostu, a z różnych przyczyn (m.in. genetycznych) nie jest w stanie go zapuścić, to także zabieg dla mężczyzn borykających się z problemem zanikającego zarostu. Powodem utraty owłosienia na twarzy może być zarówno postępujący proces łysienia, jak również jednostka chorobowa określana z łaciny jako Alopecia Barbae, której objawem jest pojawienie się na twarzy łysych, okrągłych plam niewielkich rozmiarów.

Zabieg przeszczepu brody może polegać na:

  • wypełnieniu ubytków zarostu,
  • uzupełnieniu gęstości brody,
  • uzupełnieniu miejsc pozbawionych włosów,
  • pokryciu całego obszaru zarostu.

Zarówno brak, jak i utrata zarostu nie stanowią zagrożenia dla zdrowia pacjenta. Mogą jednak wpływać na samopoczucie i akceptację. W takiej sytuacji warto skonsultować problem z lekarzem i skorzystać z możliwości oferowanych przez medycynę estetyczną.

 

Przebieg zabiegu zagęszczenia brody metodą S.A.F.E.R.

Możliwości dzisiejszej medycyny estetycznej są ogromne i w większości przypadków satysfakcjonujący efekt można uzyskać już po jednym zabiegu. Czas trwania transplantacji zależy m.in. od powierzchni obszaru zabiegowego. Sam zabieg trwa najczęściej koło 5 - 6 godzin. Przed rozpoczęciem zabiegu włosy na powierzchni dawczej przycinane są do wysokości około 1 mm. Następnie lekarz dezynfekuje miejsce, z którego pobierane będą grafty. Aby zminimalizować ewentualny dyskomfort u pacjenta, w obszar, który zostanie poddany zabiegowi, lekarz aplikuje miejscowe znieczulenie. Cały zabieg techniką S.A.F.E.R. składa się z dwóch etapów:

 

ETAP 1: Lekarz, za pomocą podciśnieniowej głowicy, pobiera z danego obszaru skóry pojedyncze grafty (zespoły mieszków włosowych), które następnie zostaną wszczepione w obszar biorczy. Na skutek tego działania, w obszarze dawczym powstają niewielkich rozmiarów ranki, na które nakładany jest opatrunek. W ciągu tygodnia od pobrania mieszków włosowych skóra na obszarze biorczym powinna się zagoić.

 

ETAP 2: Na tym etapie pozyskane grafty są precyzyjnie umieszczane we wcześniej wykonanych przez lekarza mikronacięciach na obszarze biorczym. Po zakończonym przeszczepie mieszków włosowych skóra na twarzy, w miejscach aplikacji graftów jest pokryta drobnymi strupkami. Aby przyspieszyć proces gojenia oraz stymulacji wzrostu nowych cebulek włosowych obszar, w który wszczepione zostały grafty poddawany jest naświetlaniu lampą LED.

 

W większości przypadków już po tygodniu pacjent może wrócić do pracy i innych codziennych aktywności.

Przeszczep brody – efekty

Transplantacja brody jest jednym z najbardziej skutecznych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. To, jak szybko pojawią się pierwsze efekty, jest uzależnione od indywidualnych cech danego pacjenta. Rezultaty można zaobserwować najczęściej po upływie 3-6 miesięcy od zabiegu.

 

Ostateczne efekty przeszczepu można ocenić dopiero po upływie 12 miesięcy. Warto mieć na względzie, że przeszczepiana jest jedynie sama cebulka włosowa. Włosy właściwe po transplantacji wypadają i potrzebny jest czas, aby w ich miejsce wyrosły nowe. Warto jednak cierpliwie czekać na efekty. Po upływie odpowiedniego czasu pacjent może spodziewać się widocznego zagęszczenia zarostu na brodzie oraz wypełnienia ubytków w owłosieniu na twarzy.

Lekarz specjalista wykonujący transplantację wszczepia grafty w miejsce biorcze pod odpowiednim kątem, dzięki czemu odrośnięty zarost prezentuje się naturalnie. Jednocześnie, minimalizowane jest prawdopodobieństwo powstania kontrastu pomiędzy obszarem dawczym a miejscem, w które wszczepiane są włosy.

 

Postępowanie pozabiegowe – zalecenia

Transplantacja zarostu na brodzie wykonana metodą S.A.F.E.R. jest bezpiecznym i precyzyjnym zabiegiem. Jednak duży wpływ na powodzenie przeszczepu ma przebieg czasu rekonwalescencji i to, czy pacjent stosuje się do zaleceń lekarza. Standardowo okres rekonwalescencji można podzielić na 3 okresy:

 

  • 1-5 dni po zabiegu – miejsca na twarzy, w których wszczepione zostały włosy, należy regularnie przemywać solą fizjologiczną, co 2 - 4 godziny. W tym czasie mieszki włosowe zarostu są bardzo delikatne i należy uważać, aby nie uszkodzić ich struktury. Przede wszystkim należy unikać noszenia szalików, zażywania gorących kąpieli, czy spania na brzuchu. Zalecana jest również rezygnację z aktywności fizycznej i wysiłku. Czas spędzany na zewnątrz powinien być ograniczony do minimum, aby chronić skórę twarzy przed promieniami UV.
  • 6-21 dni po zabiegu – można wrócić do uprawiania aktywności fizycznej o niskiej intensywności (np. marsz). Można także myć twarz specjalnymi kosmetykami o pH 5,5 - 5,8.
  • Po 21 dniach od zabiegu – pacjent może wrócić do standardowej pielęgnacji skóry twarzy, takiej jak przed wykonaniem zabiegu oraz do aktywności fizycznej o wysokiej intensywności.

 

Przeszczep brody – cena

Koszt wykonania transplantacji brody uzależniony jest od powierzchni obszaru zabiegowego. Ostateczna cena przeszczepu zależy od ilości przeszczepionych graftów. Koszt jednego graftu to 12 zł. Ilość mieszków włosowych niezbędnych do wykonania przeszczepu każdorazowo określa lekarz w trakcie konsultacji. Lekarz specjalista z kliniki Skin Laser Lubelscy na podstawie wywiadu zebranego w trakcie osobistej konsultacji wyjaśni wszystkie aspekty związane z przeszczepem brody, odpowie na nurtujące pytania oraz wskaże ile graftów w danym przypadku będzie niezbędnych do wykonania transplantacji. Jest również możliwość odbycia konsultacji on-line (więcej informacji, tutaj).

 

ISTNIEJE RÓWNIEŻ MOŻLIWOŚĆ UZYSKANIA BEZPŁATNEJ KONSULTACJI LEKARSKIEJ

W tym celu prosimy o przesłanie na adres mailowy klinika@skin-laser.pl zdjęć twarzy, wykonanych z różnych stron i perspektyw, wraz ze wskazaniem obszaru, w jakim miałby zostać wykonany zabieg. W odpowiedzi na zapytanie, po konsultacji z lekarzem przeprowadzającym przeszczep włosów pacjent otrzymuje wiadomość zwrotną, w której określona jest rekomendowana ilość graftów, cena oraz możliwe terminy przeprowadzenia transplantacji.

 

Informacje przesłane drogą mailową, są tylko i wyłącznie orientacyjne. Ostateczna ilość przeszczepianych graftów jest wskazywana przez lekarza specjalistę podczas konsultacji, która odbywa się przed zabiegiem.

Zobacz także

Maj 18, 2022

COVID-19 a wypadanie włosów. Zobacz, jak zapobiegać i leczyć pocovidowe łysienie!

Wśród licznych powikłań po koronawirusie wypadanie włosów może dotyczyć nawet 25% ozdrowieńców!...
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Październik 09, 2019

Przeszczep włosów metodą SAFER

Widoczne przerzedzenia, zakola czy prześwity na głowie nie muszą już spędzać Ci snu z powiek. Dzięki nowoczesnym...
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Maj 12, 2020

Konsultacja on-line do przeszczepu włosów!

Przeszczep włosów metodą SAFER to bezpieczny i skuteczny sposób na zagęszczenie i uzupełnienie braku...
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Zobacz także

powrót