depilacja_laserowa_fakty_i_mity
Październik 12, 2020

Depilacja laserowa: fakty i mity

W przeciwieństwie do woskowania, czy tradycyjnego golenia, depilacja laserowa to skuteczna metoda na pozbycie się niechcianego owłosienia. Wiele osób omija ten zabieg z powodu mitów, jakie wokół niego powstały. Czas oddzielić prawdę od fikcji!

W dzisiejszym wpisie chcemy obalić nieprawdziwe informacje związane z epilacją laserową. Poniżej znajdują się często powtarzane mity na temat depilacji laserowej, a następnie fakty, o których warto wiedzieć rozważając skorzystanie z tego zabiegu.

 

Laserowe usuwanie włosów nie jest bezpieczne

MIT. Depilacja laserowa to bezpieczny zabieg pod warunkiem, że jest wykonywana na certyfikowanym urządzeniu, przez odpowiednio przeszkoloną osobę. Ważnym elementem jest również wykluczenie przeciwwskazań, które mogą prowadzić do powikłań w postaci przebarwień czy poparzeń. W klinikach Skin Laser Lubelscy w Katowicach i Bielsku-Białej przed każdym zabiegiem, również depilacją laserową Pacjent odbywa konsultację z lekarzem podczas której odbywa się kwalifikacja do zabiegu i wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań. Będąc pod taką opieką z pełnym przekonaniem możemy powiedzieć, że depilacja laserowa w naszych klinikach to bezpieczny zabieg!

 

Zabiegi depilacji laserowej są bolesne

MIT. Osoby, które skorzystały już z zabiegu depilacji laserowej opisują towarzyszące im uczucie, jako serię delikatnych ukłuć, ale jednocześnie wskazują, że nie odczuwały przy tym dużego bólu. W opinii pacjentów, którzy korzystali wcześniej z depilacji woskiem, laserowe usuwanie włosów uchodzi za znacznie mniej bolesne niż woskowanie[1]. W klinikach Skin Laser Lubelscy w Katowicach i Bielsku-Białej dokładamy najwyższej staranności, aby pacjent czuł się jak najbardziej komfortowo. W tym celu zabiegi wykonujemy na najnowszych i najbardziej zaawansowanych urządzeniach, które posiadają innowacyjne systemy chłodzenia eliminujące ewentualne nieprzyjemne odczucia.

 

Depilacja laserowa powoduje wrastanie włosów

MIT. Wrastające włosy mogą pojawiać się po zabiegu depilacji woskiem, ale z pewnością nie występują w przypadku usuwania owłosienia za pomocą lasera. Laser oddziałuje bowiem na mieszki włosowe, w taki sposób, aby całkowicie zredukować owłosienie bezpośrednio u nasady, poprzez zniszczenie struktur włosa odpowiedzialnych za jego wzrost. Co więcej, laserowe usuwanie włosów jest wręcz dedykowane pacjentkom, które borykają się z problemem wrastających włosów. Laser działa tak samo skutecznie na włosy wrastające, jak i te rosnące w prawidłowy sposób[2].

 

Depilacja laserowa działa tylko na ciemne włosy

MIT. Nowoczesne lasery umożliwiają usunięcie również jasnych włosów. Oczywiście włosy jasne i cienkie są dużo trudniejsze do usunięcia metodą laserową i wymagają większej ilości zabiegów. Wynika to ze sposobu działania systemu laserowego, który oddziałuje na melaninę (barwnik) zawartą we włosie. W przypadku jasnych włosów (blond, rudych i siwych) ich całkowite usunięcie jest bardzo trudne. O przewidywanej skuteczności i ilości rekomendowanych zabiegów informujemy naszych pacjentów już na etapie konsultacji lekarskiej, podczas której lekarz ocenia rodzaj włosa, jego grubość oraz kolor[3].

 

Depilacja laserowa nie jest skuteczna w przypadku ciemniejszych karnacji

MIT. Kolor skóry dzielimy na VI fototypy – w zależności od jego rodzaju dobierane są parametry zabiegowe. Niektóre, mniej zaawansowane lasery mogą działać tylko na wybrany fototyp, co ogranicza możliwości zabiegowe. W klinikach Skin Laser Lubelscy dysponujemy aż 4 różnymi laserami do depilacji laserowej, dzięki temu bez względu na fototyp skóry u każdego Pacjenta możemy wykonać skuteczny i bezpieczny zabieg.

 

Depilacja laserowa jest droga

MIT. Biorąc pod uwagę wysokość jednorazowego wydatku, jaki związany jest z wykonaniem depilacji laserowej, można odnieść mylne wrażenie, że jest on nieporównywalnie większy od jakiejkolwiek innej metody usuwania owłosienia. Jeżeli jednak porównamy cenę tej usługi z innymi, takimi jak golenie czy woskowanie, to może okazać się w dłuższej perspektywie czasu, że depilacja laserowa jest sposobem na zaoszczędzenie sporej sumy pieniędzy[4].

 

Depilacja laserowa trwa długo

MIT. Całkowita długość zabiegu zależy od powierzchni depilowanej skóry oraz od ilości owłosienia. Nie jest to jednak długotrwały zabieg. Depilacja pach trwa około 15 minut, okolic bikini około 20 minut, a usunięcie włosów z nóg zajmuje zwykle około godziny.

 

Przed skorzystaniem z depilacji laserowej nie należy się opalać

FAKT. Przed skorzystaniem z zabiegu depilacji laserowej należy przez cztery tygodnie unikać słońca i nie stosować samoopalacza. Może to wpłynąć na skuteczność zabiegu, który polega na skierowaniu wiązki światła na ciemną cebulkę włosa. Tym samym im mniejszy kontrast pomiędzy kolorem skóry a cebulki, tym trudniej laserowi będzie dotrzeć do mieszka włosowego. Ponadto opalona skóra skutkuje tym, że laser nie rozróżnia koloru skóry od mieszka włosowego i może to spowodować oparzenie.  Co więcej, opalona jest dużo wrażliwsza i tym samym podczas depilacji pacjent może odczuwać większy dyskomfort[5].

 

Jednorazowy zabieg nie przynosi trwałych rezultatów

FAKT. Podczas jednej sesji nie jest możliwe pozbycie się wszystkich włosów na twarzy lub na ciele. Wynika to z faktu, że włosy są w różnych fazach wzrostu. Podczas gdy niektóre włosy znajdują się w fazie wzrostu, inne mogą być w fazie wypadania. Podczas zabiegu depilacji laserowej istotne jest uszkodzenie jak największej ilości struktur włosa odpowiedzialnych za jego wzrost będących w fazie anagenu. Średnio podczas jednego zabiegu w fazie anagenu jest 30% włosów, dlatego aby skutecznie pozbyć się włosów należy wykonać serię 6 – 8 zabiegów.

 

Do zabiegu należy się odpowiednio przygotować

FAKT. Depilacja za pomocą lasera nie jest inwazyjnym zabiegiem, jednak jej skuteczność, a przede wszystkim bezpieczeństwo, zależą od tego, czy pacjent zastosuje się do kilku podstawowych zasad:

  • przed zaplanowanym zabiegiem, należy odstawić przyjmowane leki lub zioła fotouczulające,
  • istotne jest, aby na cztery tygodnie przed przystąpieniem do zabiegu powstrzymać się od mechanicznego wyrywania włosów (pęsetą, depilatorem),
  • na dwa przed przeprowadzeniem depilacji należy zrezygnować z peelingów mechanicznych.

Na świecie krąży wiele niepokojących plotek dotyczących zabiegów depilacji laserowej. Większość z nich jednak zazwyczaj okazuje się zupełnie nieprawdziwa. Aby mieć pewność, że zabieg zostanie przeprowadzony w sposób bezpieczny i skuteczny, musi być wykonany przez przeszkolonego specjalistę. Prawidłowo wykonana depilacja laserowa to bezpieczny i wygodny sposób na usunięcie niechcianego owłosienia.

Zobacz także

Kwiecień 03, 2021

Ile kosztuje przeszczep włosów?

Łysienie jest problemem estetycznym, który dla wielu pacjentów jest powodem do kompleksów. Coraz...
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Marzec 27, 2018

HIFU - odpowiedzi na 9 najczęściej zadawanych pytań!

HIFU czyli high intensity focused ultrasound to jeden z najbardziej popularnych zabiegów medycyny estetycznej...
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Marzec 10, 2020

Najlepsze zabiegi medycyny estetycznej dla osób 30+

Na twojej twarzy pojawiły się pierwsze zmarszczki, a skóra nie jest już tak napięta jak dawniej? Zacznij...
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Zobacz także

powrót