covid-19_a_wypadanie_wlosow._zobacz_jak_zapobiegac_i_leczyc_pocovidowe_lysienie
Maj 18, 2022

COVID-19 a wypadanie włosów. Zobacz, jak zapobiegać i leczyć pocovidowe łysienie!

Wśród licznych powikłań po koronawirusie wypadanie włosów może dotyczyć nawet 25% ozdrowieńców! Problem z łysieniem zaczyna pojawiać się zwykle 2–3 miesiące po chorobie. Obejmuje ono całą głowę – u wielu osób włosy wręcz wypadają garściami. Zobacz, jak leczyć telogenowe wypadanie włosów po COVID-19!

Czy COVID-19 powoduje wypadanie włosów? Po przechorowaniu wiele osób zauważa nagłe przerzedzenie owłosienia na głowie. Dlaczego się tak dzieje?

Duże znaczenie mają stres, osłabienie organizmu oraz gorączka. Układ immunologiczny podczas choroby pracuje na pełnych obrotach. Wpływa to na wszystkie organy. Podwyższenie temperatury ciała negatywnie oddziałuje też na cykl życiowy mieszków włosowych, osłabia je i powoduje wypadanie włosów. Do tego dochodzi ogólne osłabienie organizmu, które wiąże się z utratą apetytu i dostarczaniem mniejszej ilości niezbędnych dla włosów substancji budulcowych. Stosowane podczas infekcji leki przy dłuższym używaniu mogą wpływać na strukturę mieszków włosowych i wywoływać liczne działania niepożądane. 

 

Wypadanie włosów po COVID-19 – jakie badania zrobić?

Po przejściu COVID-19 warto wykonać ogólne badania organizmu, nawet jeśli nie pojawiły się na pierwszy rzut oka żadne następstwa choroby. Zaburzenia pracy organizmu mogą być niewidoczne! Tylko kompleksowe sprawdzenie stanu zdrowia pozwoli oszacować wyrządzone przez infekcję szkody.

 

Po przechorowaniu infekcji wirusem SARS-CoV-2 warto wykonać takie badania, jak:

 • morfologia krwi;
 • poziom witaminy D;
 • enzymy wątroby ALT, AST i GTP;
 • kreatynina;
 • białko C-reaktywne.

Jeżeli po COVID-19 wypadanie włosów jest wyjątkowo mocne, warto też wykonać konkretne badania ukierunkowane na włosy i skórę. Zaliczają się do nich: sprawdzenie poziomu cynku, miedzi, biotyny, kwasu foliowego, witaminy B12 oraz kompleksowe badania funkcjonowania tarczycy – TSH, fT4, fT3, przeciwciała anty-TPO i przeciwciała anty-TG.

 

Włosy po COVID – wypadanie włosów można zatrzymać!

Czy wypadanie włosów po COVID-19 oznacza trwałą utratę włosów? Nie! Skutki osłabienia organizmu infekcją można odwrócić. Kluczowa jest jednak odpowiednia pielęgnacja włosów i skóry głowy, a także stosowanie profesjonalnych zabiegów.

Zabiegi na skórę głowy stymulują i wzmacniają cebulki włosów. Dzięki temu zauważalne jest zatrzymanie wypadania i intensywny wzrost nowych włosów. W Skin Laser Lubelscy szczególnie na wypadanie włosów po COVID-19 polecamy:

Mezoterapię igłową skóry głowy To jeden z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej. Polega na ostrzyknięciu skóry głowy mieszanką substancji, w celu pobudzenia krążenia i rewitalizacji mieszków włosowych co ma bezpośredni wpływ na zahamowanie wypadania i stymulację wzrostu nowych włosów. Do mezoterapii igłowej można wykorzystać:

 • koktajl witamin i minerałów, więcej informacji tutaj.
 • peptydowy preparat dr Cyj
 • osocze i fibrynę bogatopłytkową, więcej informacji tutaj.
 • komórki macierzyste i czynniki wzrostu Regenera Activa , więcej informacji tutaj.

Osocze i fibryna bogatopłytkowa oraz komórki macierzyste, polecane są w szczególności alergikom i osobom obawiającym się podania gotowych preparatów. Pochodzą z krwi Pacjenta natomiast komórki macierzyste podawane podczas zabiegu Regenera Activa, pozyskiwane są z niewielkiego wycinka skóry pobranego z tyłu głowy Pacjenta

Laserową stymulację wzrostu włosów Fotona Dynamis SP. To zabieg stanowiący idealne uzupełnienie mezoterapii igłowej, ale może być wykonywany także jako samodzielna procedura. Podczas zabiegu dochodzi do podgrzania głębszych struktur skóry głowy bez naruszenia ciągłości naskórka, dzięki temu zwiększa się dopływ krwi do uśpionych mieszków włosowych które otrzymują tzw. „zastrzyk energii” do wzrostu, dodatkowo przyśpieszona zostaje odnowa komórek naskórka skóry głowy co oznacza szybszą regenerację mieszków włosowych. Więcej informacji tutaj.

Z naszego wieloletniego doświadczenie wynika, że najlepsze efekty przynoszą terapie łączone, czyli połączenie mezoterapii igłowej z laserową stymulacją wzrostu włosów i suplementacją, w efekcie takiego połączenia uzyskujemy:

 • zahamowanie wypadanie włosów
 • przyspieszenie wzrostu nowych włosów
 • pogrubienie i zagęszczenie włosów
 • rewitalizację mieszków włosowych

 

Nie zapomnij o suplementacji! Co brać na wypadanie włosów po COVID-19?

Proces odrastania włosów jest powolny, dlatego warto działać na skórę głowy nie tylko odpowiednio dobranymi zabiegami, ale też wewnętrznie. Odpowiednia suplementacja wzmocni efekty zabiegów i przyśpieszy wzrost włosów!

 

Co brać na wypadanie włosów po COVID-19? Ważne dla zdrowych włosów są: witamina A, C, E i z grupy B: kwas pantotenowy, tiamina, ryboflawina, pirydoksyna, biotyna, kwas foliowy. Poza nimi do pobudzenia tempa wzrostu włosów przyczyniają się: cynk, miedź, żelazo, L-cysteina i L-metionina.

Suplementem wartym uwagi jest Medilage Cheveux, to preparat, który przeciwdziała wypadaniu włosów oraz wspiera ich odrost. W składzie są m.in. ekstrakty z pędów grochu zwyczajnego, nasion prosa i ekstrakt z pędów bambusa bogaty w krzemionkę. W badaniach klinicznych aż 91% uczestników zaobserwowało spadek wypadania włosów oraz bardziej lśniące i miękkie włosy już po 6 tygodniach od rozpoczęcia kuracji.  

Witaminy warto uzupełniać nie tylko za pomocą suplementacji, ale też odpowiednią, zdrową dietą bogatą w owoce i warzywa.

 

Wpadanie włosów po COVID-19 to problem, którego nie należy lekceważyć. Na szczęście przy odpowiedniej pielęgnacji można przeciwdziałać negatywnym skutkom choroby. W Skin Laser czekają na Ciebie profesjonalne zabiegi, które pozwolą cieszyć się ponownie długimi i gęstymi włosami. Zapraszamy do umówienia wizyty konsultacyjnej w jednej z naszych klinik w Katowicach lub Bielsku-Białej, podczas której lekarz odpowie na wszystkie Państwa pytania, a następnie na podstawie dokładnej diagnozy zaproponuje odpowiednią procedurę leczenia, dopasowaną do indywidualnych potrzeb skóry.

Zobacz także

Listopad 06, 2019

Fotona 6D - lifting laserowy dla zwolenników naturalnego efektu!

Wielu z nas marzy o odmłodzeniu skóry, bez wykorzystania inwazyjnych metod, po których wymagany jest długo...
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Październik 01, 2019

Laserowe leczenie trądziku - jak skutecznie leczyć trądzik?

Nieskuteczna walka z trądzikiem jest utrapieniem miliardów kobiet i mężczyzn na całym świecie. Jak leczyć...
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Listopad 15, 2019

Jak skuteczne usunąć blizny i rozstępy?

Zmagasz się z problemem blizn lub rozstępów? Poznaj skuteczne sposoby na eliminację nieestetycznych zmian...
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Zobacz także

powrót