botoks_fakty_i_mity
Wrzesień 24, 2020

Botoks: fakty i mity

Botoks to małoinwazyjny zabieg przeciwstarzeniowy, który skutecznie niweluje zmarszczki górnej części twarzy. W zabiegach medycyny estetycznej jest stosowany już od około 20 lat. Pomimo swojej skuteczności, ma swoich przeciwników. Co jest tego powodem? Mogą to być błędne przekonania na jego temat. Na szczycie listy jest obawa o to, że botox powoduje nienaturalny wygląd twarzy.

Jesteśmy gotowi obalić powszechne mity dotyczące botoksu. Oto, co powinno się wiedzieć na jego temat.

 

Po botoxie twarz wygląda nienaturalnie

MIT. Jest to jeden z najczęściej powtarzanych, błędnych przekonań na temat botoksu. Botoks zaliczany jest do neurotoksyn, co oznacza, że każdy zastrzyk delikatnie rozluźnia mięśnie, a nie powoduje ich spięcia czy efektu “twarzy - maski”. Dzięki temu, po wykonanym zabiegu, twarz wygląda na promienną i wypoczętą. Botox podaje się w określone mięśnie, aby zredukować zmarszczki mimiczne, które dodają twarzy lat. W szczególności chodzi o zmarszczki poprzeczne czoła, zmarszczki wokół oczu oraz tak zwaną lwią zmarszczkę tworzącą się między brwiami. Zabieg nie ma na celu całkowitego zlikwidowania zmarszczek, ponieważ to spowodowałoby unieruchomienie mięśni twarzy.

Jeśli po wykonanym zabiegu botoksu twarz wygląda nienaturalnie, to w większości przypadków powodem jest nieprawidłowe dawkowanie lub niepoprawne podanie botoksu. Jeżeli zabieg wykonywany jest przez wykwalifikowanego lekarza, pacjent zachowuje pełną zdolność wyrażania wszystkich swoich emocji.

 

Botoks jest niebezpieczny

MIT. Botoks jako lek jest poddawany naukowym badaniom od ponad 100 lat. W medycynie estetycznej stosuje się go od ponad 20 lat i jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym. Żeby zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej był niebezpieczny dla zdrowia, jednorazowo należało by przyjąć ponad trzy tysiące jednostek. W medycynie estetycznej jest natomiast stosowany w niewielkich ilościach. Małe dawki botoxu zostały również w 2010 roku uznane przez FDA jako lek eliminujący migreny. Ponadto botoks jest stosowany do leczenia pacjentów z szeregiem zaburzeń neurologicznych, a także nadmiernym poceniem się pod pachami i nietrzymaniem moczu.

Należy jednak pamiętać o tym, że zabieg jest bezpieczny tylko w przypadku, gdy wykonuje go lekarz, który posiada wiedzę o zalecanych protokołach dawkowania, przechowywania i podawania leku.

 

Zastrzyki z botoxu są bolesne

MIT. Podczas zabiegu używa się cieniutkich igieł w związku z czym jest on praktycznie bezbolesny. Na tle innych zabiegów estetycznych botox należy do zabiegów ocenianych przez pacjentów jako komfortowy. W celu minimalizacji jakiegokolwiek dyskomfortu u osób bardzo wrażliwych na ból można zastosować przed zabiegiem na twarz krem miejscowo znieczulający.

Nasi specjaliści w klinikach w Katowicach oraz w Bielsku-Białej nieustannie uczestniczą w licznych kursach i warsztatach doszkalających, aby móc zaoferować naszym Pacjentom najwyższy poziom, komfort i skuteczność wykonywanych usług.

 

Tylko lekarz może wykonać zabieg wstrzyknięcia botoxu

FAKT. Wstrzyknięcie botoksu jest zabiegiem, w trakcie którego przerwana jest ciągłość skóry, ponadto zgodnie z prawem, botoks to wyrób medyczny w związku z czym zabieg może zostać wykonany tylko przez wyspecjalizowanego lekarza. Zabiegu nie może wykonać kosmetyczka ani kosmetolog. Botoks wydawany jest tylko na zamówienie lekarza, o czym stanowi Prawo farmaceutyczne.

 

Botox działa natychmiastowo

MIT. Rezultaty po wykonanym zabiegu z zastosowaniem botoxu nie są natychmiastowe. Wynika to z faktu, że w skutek wstrzyknięcia toksyny botulinowej zablokowany zostaje proces uwalniania neuroprzekaźnika (acetylocholiny) do płytki nerwowo-mięśniowej i potrzebny jest czas, aby wcześniej wyprodukowana acetylocholina została wykorzystana. Efekty zaczynają pojawiać się stopniowo. Pierwszych widocznych zmian można spodziewać się po około trzech lub czterech dniach od wstrzyknięcia botoksu. Optymalne wyniki widoczne są po około dwóch tygodniach. Zapewniamy jednak, że efekty są warte czekania.

 

Botox nie zapewnia trwałych rezultatów

FAKT. Efekty zabiegu nie są widoczne przez całe życie, zazwyczaj utrzymują się od czterech do sześciu miesięcy. W celu podtrzymywania rezultatu zaleca się ponowne wykonanie zabiegu. W każdym momencie można jednak z powtarzania zabiegów po prostu zrezygnować. Gdy botox przestanie działać, wygląd twarzy powróci do stanu sprzed wykonania zabiegu. Roztwór botoxu nie zapewnia trwałych rezultatów, więc mięśnie odzyskują naturalny stan, gdy pacjent decyduje się przerwać zabiegi, jednak po każdym zabiegu wszelkie linie i zmarszczki w naturalny sposób zaczynają wyglądać coraz mniej surowo.

 

Po wykonanym zabiegu można od razu wrócić do swoich obowiązków

FAKT. Wykonanie zabiegu zajmuje około piętnastu minut i nie wymaga czasochłonnych przygotowań. Bezpośrednio po zabiegu można wrócić do swoich codziennych obowiązków. Zaleca się unikanie siłowni i intensywnej aktywności fizycznej kilka dni po zabiegu. Większość pacjentów nie odczuwa widocznych skutków ubocznych. Najczęstszym działaniem niepożądanym jest łagodny obrzęk, który zwykle ustępuje w ciągu godziny. Bardzo rzadko zdarza się, że na twarzy pojawią są siniaki. Te można jednak łatwo ukryć za pomocą korektora.

 

Botox jest stosowany tylko w celu leczenia zmarszczek

MIT. Botox, poza niwelowaniem zmarszczek, posiada również inne zastosowania estetyczne. Między innymi wykorzystywany jest do podnoszenia brwi dając efekt tzw. „otwartego oka”, korekty bruzdy bródkowej, czy zmiękczania linii szczęki i uniesienia kącików ust, które zaczęły opadać. Poza zabiegami z zakresu medycyny estetycznej botox stosowany jest również w leczeniu migreny poprzez zmniejszenie napięcia mięśni i zmniejszenie obciążenia układu nerwowego. Z sukcesem wykorzystywany jest także w leczeniu nadmiernej potliwości pod pachami, na czole, dłoniach czy stopach.

 

Botox może być stosowany również u młodych ludzi

FAKT. Botox został zatwierdzony przez FDA, jako środek przeznaczony dla osób dorosłych w wieku 18-65 lat. Nie istnieje więc jeden, dedykowany wiek, w którym można skorzystać z zabiegu. Jeżeli więc dostrzegasz u siebie drażniące zmarszczki, nawet jeżeli dopiero zbliżasz się do dwudziestu lat, możesz skontaktować się z jedną z naszych klinik w Katowicach lub w Bielsku-Białej celem umówienia się na konsultację z lekarzem, który oceni czy ten zabieg jest dla Ciebie. Zapraszamy!

Zobacz także

Październik 17, 2017

Skuteczny sposób na pozbycie się przebarwień!

Okres wakacyjny zazwyczaj przywołuje na myśl pozytywne wspomnienia. Niestety, zdarzają się wakacyjne pamiątki,...
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Styczeń 06, 2021

LASER frakcyjny – odpowiadamy na wasze pytania|Q&A

Laser frakcyjny to jeden z najpopularniejszych laserów stosowanych w dermatologii. Jest to również jeden z...
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Lipiec 25, 2019

Botox: przebieg, bezpieczeństwo i skuteczność zabiegu

Rozważasz botoks, ale boisz się nieruchomej twarzy i nie wiesz, czy jest całkowicie bezpieczny? Sprawdź nasze odpowiedzi...
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Zobacz także

powrót