FotoFinder ATBM II zaawansowana diagnostyka zmian skórnych

Sierpień 04, 2021
nowosc_-__fotofinder_zaawansowana__diagnostyka_zmian_skornych

W ofercie naszej kliniki dostępna jest zaawansowana diagnostyka zmian skórnych za pomocą platformy FotoFinder ATBM II. To urządzenie, które pozwala wykryć czerniaka i inne nowotwory skóry tak szybko jak to jest tylko możliwe. Badanie rekomendowane dla każdego, bez względu na wiek!

 

W Polsce zachorowalność na czerniaka wzrasta o 8 - 10 % rocznie a co dziesięć lat się podwaja. Aktualnie, co roku diagnozowanych jest około 4 tysięcy nowych przypadków, z czego niestety co czwarty pacjent umiera.

Czerniak oraz inne nowotwory skóry (np. rak podstawnokomórkowy, rak kolczystokomórkowy) mogą rozwinąć się u każdego człowieka, jednak Polacy ze względu na jasną karnację, znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka. 

 

Według danych udostępnionych przez Krajowy Rejestr Nowotworów, w Polsce umieralność na czerniaka jest o 20% wyższa niż w pozostałych krajach Europy, czego głównym powodem jest późna diagnoza.  Wynika to w dużej mierze ze stopnia złośliwości tego nowotworu, ale także z braku świadomości jak istotną rolę pełnią badania profilaktyczne, co prowadzi do później wizyty u dermatologa i postawiania diagnozy.

 

Ryzyko wystąpienia czerniaka jest większe zwłaszcza u osób o jasnej karnacji, których skóra charakteryzuje się dużą liczbą znamion i była poddana częstej ekspozycji na słońce oraz u osób, które doznały oparzeń słonecznych (oparzenia słoneczne w dzieciństwie podnoszą to ryzyko bardziej, niż w wieku dorosłym). 

 

Profilaktyka, profilaktyka i jeszcze raz profilaktyka

Dzięki regularnym badaniom dermatoskopowym, a najlepiej wideodermatospokowym możemy uniknąć przykrych konsekwencji.

Badanie zmian skórnych jest bezbolesne, polega na oglądaniu skóry całego ciała, włącznie ze skórą stóp i przestrzeni między palcami przez lekarza.

Szczególną uwagę należy zwrócić na zmiany wykazujące niepokojące cechy takie jak rozmiar, zabarwienie, ukształtowanie czy nieregularność kształtu. Są ogólnie przyjęte kryteria określane systemem ABCDE na podstawie których powinno się oceniać zmiany skórne: A to asymetria, B to nierówne i postrzępione brzegi, C to różnorodny kolor, D to dynamika zmian morfologicznych w zmianie - mówi lek. Jakub Saznaów-Lubelski

 

Badanie zmian skórnych wykonywane jest najczęściej za pomocą demoskopu ręcznego, który powiększa obserwowany obszar 10 - 20 razy. Kamera w platformie FotoFinder umożliwia uzyskanie powiększania aż do 140 razy - dzięki temu badanie jest przeprowadzone z niezwykłą precyzją i dokładnością. 

Warto także zaznaczyć, że niejednokrotnie cechy świadczące o złośliwości zmiany często są niewidoczne lub trudne do wychwycenia gołym okiem, dlatego tak ważny jest odpowiedni sprzęt. 

 

Ważnym elementem profilaktyki jest także stosowanie kremów z filtrem SPF50 o szerokim spektrum ochrony przeciwko UVA i UVB na wszystkie odsłonięte części ciała. Należy także pamiętać reaplikacji kremu z filtrem co 2 godziny.

 

FotoFinder - co wyróżnia urządzenie?

Platforma FotoFinder to najwyższa jakość w diagnostyce zmian skórnych. Wyposażona w kamerę Medicam 1000 powiększa obserwowany obraz aż 140 razy co pozwala przeprowadzić precyzyjne i skuteczne badanie. 

Jedną z funkcji, która wyróżnia urządzenie jest wykonanie tzw. mapy znamion - w ciągu 2,5 minuty wykonywane jest 20 zdjęć całego ciała, następnie każdy obszar jest analizowany przez lekarza i poszczególne zmiany poddawane są dokładnej analizie. 

Z perspektywy lekarza, to przełomowa technologia, która wznosi diagnostykę zmian skórnych na zupełnie nowy poziom - podkreśla, lekarz Jakub Sazanów-Lubelski

Kolejną bardzo ważną funkcją urządzenia FotoFinder jest prowadzenie fotodokumentacji medycznej. Wykonane zdjęcia zapisywane są na karcie Pacjenta, po wykonaniu kolejnego, kontrolnego badania specjalne oprogramowanie porównuje zdjęcia historyczne z aktualnymi i wychwytuje zmiany, które się zmieniły na przestrzeni czasu, co więcej wychwytuje także nowe zmiany.

 

Fotofinder - zaawansowana technologia 

Dodatkowo platforma FotoFinder posiada oprogramowanie Moleanalyzer pro które wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji, aby pomóc lekarzowi w interpretacji uzyskanych wyników.

Dzięki FotoFinder ATBM II w klinice Skin Laser Lubelscy w Katowicach gwarantujemy pacjentom skuteczne, bezbolesne i nieinwazyjne badania, umożliwiające szybkie rozpoznanie potencjalnie niebezpiecznych dla zdrowia zmian skórnych. Twoje znamię nie będzie czekać, dlatego umów się na wizytę kontrolną już dziś i wykonaj badania diagnostyczne. 

 

Więcej informacji o zabiegu, tutaj.

 

powrót